יום רביעי, 7 בפברואר 2018

זמן קריאה - "יד אחות" מאת:נאוה מקמל עתיר...

נאוה מקמל עתיר מחברת רבי המכר אות מאבשלום והנערה במרפסת ממול כתבה ספר חדש שנקרא "יד אחות",רומן הסטורי סוחף ומרתק על דמותה של רחל המשוררת, ולוקחת את הקורא לסיפור ישראלי מסקרן ומסעיר.


תל אביב בסוף העשור השני של שנות האלפיים, חייהן של ארבע נשים שאינן מכירות זו את זו עתידים להצטלב ולהשתנות לבלי הכר, נסחפתי בקריאת הספר המשובח והמסקרן "יד אחות" שכתבה נאוה מקמל עתיר סופרת נהדרת לטעמי שמצליחה לגרום לי לקרוא את הספר ולסיים אותו באותו יום, בספר יש מעברים מהסטוריה להווה , הסיפורים של סיגי,רגינה סווטלנה ואופירה  ובמקביל האירועים של העבר שקשורים לרחל המשוררת וביחד נוצרה חווית קריאה מעניינת מאוד, כל הסיפורים על הגיבורות מעניינים מאוד וגם משתלבים ביחד כך שהקורא ממש סקרן להבין איך יגמרו החיבורים ומה מצפה בהמשך הספר.
סיגי בת ה-25 עזבה את בית הוריה במושב דתי, מצאה עבודה כמנקה בספרייה ומקווה למצוא בעיר הגדולה אהבת אמת וחיים בעלי משמעות,רגינה הקשישה, תופרת ניצולת שואה, ערירית ונרגנת, שעייפה מהכול וחושבת ששום דבר בחיים כבר לא יכול להפתיע אותה, מתעוררת בשעת בוקר מוקדמת לקול חבטות בדלת דירתה, סווטלנה, שוהה בלתי-חוקית המגדלת את בתה בת החמש, מאסה בחיים שנכפו עליה על ידי מי שהביאו אותה לארץ ומחליטה לעשות מעשה, ואופירה בן-נעים, שמנהלת חנות לבגדים מיד שנייה ברחוב אלנבי, שאותה ירשה מאביה, מצטרפת לסיור מאורגן בתל אביב בעקבות דמויות היסטוריות שמתו טרם זמנן, ומשהו משונה מתחולל בה.
אופירה אינה יודעת עדיין שהסיור שמתחיל בביקור בבית ברחוב בוגרשוב 5א' עתיד להתניע מהלך שיחשוף את הקשר שלה לרחל בלובשטיין, היא רחל המשוררת, אשר התגוררה בשנותיה האחרונות בעליית הגג של בית זה.
דמותה החידתית של רחל, והסוד הכמוס של לאה כ"ץ, תלמידתה של רחל בבית הספר לנערות עזובות שהוקם בירושלים בתקופת מלחמת העולם הראשונה, מפעפעים באורח פלא אל חייה של אופירה, שלב אחרי שלב תגלה אופירה עד כמה נוכח סיפור חייה המיוסר של רחל בחייה שלה, וטפח אחר טפח ייחשפו אירועים ודמויות מחיי רחל המשוררת ויזכירו לנו את מה שאולי היינו מעדיפים לשכוח.
יד אחות הוא סיפור ישראלי מסעיר ומסקרן, שעבר והווה שזורים בו זה בזה. הסופרת האהובה נאוה מקמל עתיר מפיחה רוח חיים בדמותה של רחל בלובשטיין וטווה עלילה מרוממת לב שכולה שיר הלל להיאחזות בחיים, לכמיהה לאהבה, לכוחם של מעשי חסד ולכוחן של נשים לגאול זו את זו.
נאוה מקמל עתיר, סופרת ומחזאית, כלת פרס זאב לספרות ילדים, ספרה הקודם, אות מאבשלום, היה לרב-מכר ונמכר בלמעלה ממאה אלף עותקים.
הספר: "יד אחות"   מאת:נאוה מקמל עתיר
328 עמ' ,  98 ₪
ידיעות אחרונות

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה