יום חמישי, 8 בפברואר 2018

זמן קריאה - "אהבה מסותרת" מאת חנה טואג...

אהבה מסותרת מאת חנה טואג הינו רומן שמאחד בין שני אנשים שמגיעים מעולם שונה, ורדה לוי וח'מודה אבו זיאד, שמה שמאחד ביניהם זוהי האהבה מאז ימי בית ספר התיכון בלוד, אהבה שתוביל אותם למבחנים רבים גם בהווה לאחר שהם ממשים את אהבתם ועוברים לגור בכפר ערבי קטן בגליל.


אך החיים אינם קלים ואהבתם של ורדה וח'מודה בהחלט נבחנת שאת שלוותו של הכפר הקטן בגליל טורדים אלמנטים וגורמים הרסניים ועוכרי שלווה מבית ומחוץ, בספר אהבה מוסתרת תגלו האם המשפחה תשרוד את האיבה משני עברי המתרס? וגם אם תשרוד את האיום מחוץ, האם תוכל לשרוד את האיום מבית, המגיח ללא שליטה מנפתולי הנפש, מהזיכרון האישי ומהזיכרון הקולקטיבי?, הספר מאוד נוגע ללב, כי לאהבה אין חוקים ואין גבולות, אבל שמדובר בדו קיום בין היהודים והערבים שזה מגיע לנישואים מעורבים יש בעייה משני הצדדים מבחינת הקבלה של המצב, והספר המרתק "אהבה מסותרת" בהחלט מביא את הקונפליקט הזה, ונוגע בו מקרוב.
בפרוזה לירית וציורית עם נגיעות של סוראליזם מתאר הרומן "אהבה מסוּתרת" את מאבקה של המשפחה על קיומה ועל  זהותה האחרת, ושזורות בו גם אפיזודות של דמויות המשנה, החוות שכול ואובדן ותחושה של תלישות בעולמות המתנגחים זה בזה ללא הכרעה. חנה טואג - סופרת, תושבת ראשון לציון.
ספריה הקודמים:
'עלים של חסה', קובץ סיפורים קצרים (כרמל 2004, הסיפור הנושא את שם הספר זכה בפרס הסיפור הקצר ב'הארץ' ב-2001).
'לאורה', רומן (מודן 2009, זכה בפרס קוגל לספרות יפה ב- 2011).
'הרובע הקטן', רומן (אבן חושן 2015 ).
מדברי הביקורת על 'לאורה' :
"לאורה הוא רומן ביכורים של חנה טואג, אך בשלותו הרעיונית והרגשית, בנוסף לערכו הספרותי, מאפשרים לראות בו אחד הרומנים המשובחים שנכתבו בישראל בשנים האחרונות"
פרופ' יוחאי אופנהיימר, אוניברסיטת תל אביב
 "לאורה הוא ספר עדין, מקסים ומרגש, שקושר את הקוראים לגיבורה שלו בחיבה עזה, כמו היתה דמות בשר ודם ולא רק אוסף סימני דפוס על נייר".
עלית קרפ הארץ ספרים 2010
 "לאורה הוא ספר בשל ומורכב הניחן באיכויות ספרותיות מתוחכמות הרבה יותר מאשר סתם תיאור אקזוטי של עולם נעלם. תמימותם הגדולה של הגיבורים, התיאורים הצבעוניים והלשון הפיוטית מאוד יכולים בהחלט לא רק להלך קסם על הקורא, אלא גם לשכנעו בכישרונה  הגדול של חנה טואג"
ירון אביטוב, זמן ירושלים, מרץ 2010
 מדברי הביקורת על 'עלים של חסה':
"לכאורה, עוד ספר ביכורים . רק לכאורה, כי ספרה של חנה טואג, " עלים של חסה",  ממחיש את הפער  בין סיפורים קצרים שהם סקיצות לקליפים או סתם הגנבות של רגע, לסיפורים קצרים המבקשים להציג לפנינו, בהרף עין, תמונת עולם שלמה. ייתכן שזה נובע מעולמה הפנימי העשיר. תהיה הסיבה אשר תהיה  אפלוליתם , קדרותם וניצוצות הצבע והפנטזיה שבכל זאת מצליחים להאיר אותם  הופכים את סיפורי הקובץ לראויים בהחלט"
נועה מנהיים, זמן תל אביב, מאי 2004
 מדברי הביקורת על 'הרובע הקטן':
"הרובע הקטן" הוא ספר עמוק ועשיר. מלא התבוננות שיש בה משהו מטפיזי... בכל ספריה יש איזו תיבת תהודה של ניגון יהודי מרגש הפורטת בפיוטיות ומציירת עולם דימויים מקורי"
שלומית כהן-אסיף, הארץ ספרים, אוקטובר 2015
הספר: אהבה מסותרת,   מאת:חנה טואג
עריכה:דליה טסלר,  הוצאת כרמל
269 עמודים, 79 ש"ח.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה